Вчені Гарвардської медичної школи підтвердили, що рафінована їжа, надлишок цукру і транс-жирів можуть порушити хімічний баланс мозку, що призводить до перепадів настрою, дратівливості і навіть депресії. Зв’язок між травленням і настроєм настільки сильний, що вчені почали приділяти особливу увагу кишечнику. Точніше, мікробіому і мільярдам корисних бактерій, які там живуть. Та не дарма: тут виробляється понад 90 відсотків серотоніну, нейромедіатора, що відповідає за відчуття задоволення, спокою та благополуччя. Іншими словами, наш «другий мозок» — це не поетичний вислів, а науковий факт, який змінює те, як люди розуміють роль харчування для психічного здоров’я.
У цьому світлі не дивно, що зростає інтерес до так званих «харчових антидепресантів». Звичайно, жодна їжа не замінить психотерапію чи ліки від важкої хвороби, але правильна дієта може надати потужну підтримку. Один з варіантів харчування – середземноморський. Цей стиль харчування — багатий на овочі, фрукти, рибу, бобові та оливкову олію. Він не лише корисний, а й доступний для адаптації в українських умовах. Тим більше, що багато продуктів які позитивно впливають на емоційний стан є у нас під рукою. Наприклад, листова зелень містить фолієву кислоту, яка позитивно впливає на нервову систему. Омега-3 жирні кислоти з риби зменшують тривожність, а темний шоколад у помірних кількостях підвищує рівень ендорфінів. Не менш важливими є й пробіотики: кефір, йогурт чи навіть звична квашена капуста все це підтримує мікробіом і тим самим покращує настрій.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Здорове харчування для дітей. Формуємо корисні звички змалкуПроте найважливіше не лише знати, що їсти, а й розуміти навіщо ми це робимо. У сучасному світі де стрес, інформаційне перевантаження та тривожність стали буденністю.
Часто ми недооцінюємо силу простих рішень. Але, можливо, змінивши те, що на наших тарілках ми зможемо змінити щось більше — наш внутрішній стан, ясність мислення і навіть ставлення до життя.
Давньогрецький лікар Гіппократ сказав: «Нехай їжа буде вашим ліками». Сьогодні ці слова мають нове та глибше значення, ніж будь-коли раніше.
Біла Анастасія